Aluminijeva je industrijska voda nerijetko čišća i od one uzvodne, neretvanske

Vidi originalni članak
Riječ je betonskomu bazenu s komorama, putom kojega pročišćavamo vode koje potom ispuštamo u rijeku Neretvu. Sabirni je bazen, zapremine 5000 m3, pušten u rad 2003. godine, a u mogućnosti je prihvatiti sve onečišćene vode u slučaju možebitne nezgode u procesu rada.

- Prije ispuštanja u rijeku Neretvu, Aluminij svoje otpadne industrijske vode pročišćava pomoću uređaja Separator-flotator Korona koji, zahvaljujući posebno projektiranoj konfiguraciji, izdvaja krute čestice te flotira ulja koja se nalaze u otpadnim vodama. Nakon što voda prođe sve etape tretiranja u separatoru-flotatoru, ispuštamo ju u rijeku Neretvu. Kakvoću vode na izlasku iz separatora-flotatora, dakle nakon njezina pročišćavanja, jedanput mjesečno ispituje za to akreditirana ustanova, čime Aluminij uredno ispunjava zakonske obveze - kazuje nam referent za zaštitu okoliša u Aluminiju Vedran Rajič, ističući kako parametri u ispuštenoj vodi iz Aluminija nerijetko znaju biti bolji od parametara vode rijeke Neretve uzvodno od tvorničkoga ispusta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aluminijeva predana skrb o okolišu višestruko je osvjedočena, a na nju nas obvezuju i prestižni međunarodni certifikati odnosno ISO standardi čija je provedba pod stalnom međunarodnom paskom. Spomenuti je pročistač nužno jedanput godišnje sustavno očistiti od naslaga mulja i ulja, dok se površinski sloj nečistoća uklanja svakoga tjedna, u što smo se uvjerili obilaskom radova, u pratnji rukovoditelja Zajedničkih poslova i sigurnosti Aluminija Vladimira Kordića.

Vrijedi podsjetiti na činjenicu kako su zaštita ljudi i okoliša u Aluminiju neodvojivim dijelom tehnoloških procesa, a provode ih, neprestance razvijaju i unaprjeđuju, visokoobrazovani kadrovi. Na djelu potvrđeni ishodi i ostvarena razina ekološke svijesti zaposlenika opravdavaju sva, više od trideset milijuna eura vrijedna ulaganja u ekologiju unutar i oko tvorničkoga kruga.

Vezani članci