Vatikansko Povjerenstvo završilo rad: Međugorje čeka status marijanskog svetišta

Vidi originalni članak
...koja će potom izvijestiti papu Franu, a tek tada i čitav katolički svijet. Ovu vijest s nestrpljenjem očekuju u župi u kojoj se u lipnju 1981. godine Blažena Djevica Marija navodno ukazala pred šestero vidjelaca, najprije redovito na Podbrdu, a poslije u različitim terminima i mjestima.

Međugorje je u međuvremenu postalo jedno od značajnijih katoličkih hodočasničkih punktova u ovom dijelu Europe, s posjetom od milijun vjernika godišnje sa svih strana svijeta. Jedno priznaju i najžešći zagovaratelji ukazanja - vatikansko priznanje vjerodostojnosti čudesnih događaja sigurno neće biti na dnevnom redu sve dok se ukazanja nastavljaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad bi se to dogodilo, Međugorje bi postalo "megasvetište" poput Lourdesa, Fatime i Guadalupe, a broj katolika koji ondje dolaze rapidno bi se povećao.

Mostarski biskupi u oporbi

S druge strane, međugorska događanja imaju jaku oporbu u mjesnim, mostarskim biskupima, najprije pokojnom msgr. Pavlu Žaniću, koji je bio ordinarij u vrijeme početka fenomena, a zatim i njegovu nasljedniku.

Oni sumnjaju u Gospine poruke u kojima je "govorila" protiv biskupa, što je teološki paradoksalno i jedan od jakih dokaza neautentičnosti, kao i brojka od 40 tisuća javljanja u tridesetak godina. Zbog negativnog mišljenja mjesnog ordinarija, do danas nisu odobrena službena hodočašća u Međugorje, iako s hodočasnicima dolaze i svećenici, pa čak i kardinali.

Međutim, nitko ne spori vjersku obnovu koja se događa u malom mjestu u hercegovačkom kamenjaru - na tisuće svjedočanstava o obraćenjima i povratku vjeri, posebno kroz sakramente ispovijedi i pričesti, te neprestano postojanje "fame", odnosno glasa o posvećenosti tog mjesta. Zanimljivo je i kako nebrojena medicinska istraživanja i crkvena ispitivanja nad vidiocima nisu donijela traga o mogućoj prijevari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova Komisija, kao i prethodna, proučava različite dokumente i razmatra kronologiju zbivanja te istražuje izlječenja o kojima su zabilježena svjedočanstva. Međugorsku župu anonimno su obilazili vatikanski "istražitelji" kojima je cilj podnijeti nezavisna izvješća o pastoralnom radu i svemu što se zbiva oko mjesta ukazanja. Povjerenstvo od 17 članova, kojim predsjeda rimski kardinal Camillo Ruini, najvjerojatnije će tajno glasovati o tome kakvo će stajalište predložiti Kongregaciji za nauk vjere.

Zbog toga su moguća dva rješenja Komisije: ili da se potvrdi stav iz 1991. godine, kako se "na temelju dosadašnjeg istraživanja ne može utvrditi da se radi o nadnaravnim ukazanjima i objavama", ili da se Međugorju prizna status marijanskog svetišta, pa se u tom slučaju mogu odobriti i službena hodočašća.

Primjer za takav status su nacionalna svetišta poput Marije Bistrice, Gospe Sinjske ili najstarijih dalmatinskih svetišta, Gospe od Otoka u Solinu i Gospe od Pojišana u Splitu. Postoji i mogućnost da se međugorska župa poput enklave "izvuče" iz nadležnosti mostarskog biskupa i stavi pod izravnu upravu i promatranje Vatikana na čelu s vikarom. Kako god rješenje bilo, masovna hodočašća u Međugorje će se nastaviti.

Slobodna Dalmacija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci