Blokirat će zgradu općine zbog gradnje džamije
Koordinacija udruženja će u ponedjeljak, 24. listopada, organizirati protest na glavnom gradskom trgu u Livnu i blokirati zgrada općine sve dok ne budu obustavljeni radovi, poručio je Krišto.
Krišto, koji je vijećnik HSP-a BiH, naveo je da Koordinaciju udurženja ne interesira mišljenje OESS-a, OHR-a, federalnog Ministarstva prostornog uređenja niti bilo koje federalne ili državne institucije, nego jedino i isključivo odluke Općiskog vijeća.
Današnja sjednica Općinskog vijeća Livna nije nastavljena nakon pauze, jer su hrvatski vijećnici bojkotirali njen rad pošto općinska inspekcija do 17. listopada nije donijela rješenje o obustavi radova na izgradnji džamije u skladu sa odlukama sa izvanredne sjednice Općiinskog vijeća od 10. listopada
Sjednicu su napustili i vijećnici iz reda bošnjačkog naroda nakon što su njihove kolege iz reda hrvatskog naroda u dnevni red uvrstili točku u vezi sa zabranom izgradnje džamije Ćurčinica. (R.I. Dnevnik.ba)
Džamija Ćurčinica u Livnu može biti građena u bilo kojem obliku i ne mora izgledati kao prije rušenja jer je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH prilikom usvajanja odluke o proglašenju ove džamije nacionalnim spomenikom utvrdila da rehabilitacija objekta, odnosno njegovo vraćanje u stanje u kome je bio prije rušenja, nije moguća.
Portalu Bitno.ba dostavljen je na zahtjev usuglašen stav članova Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika predsjedavajći - Dubravko Lovrenović, članica-Amra Hadžimuhamedović i članica-Ljiljana Ševo u vezi s džamijom Ćurčinica u Livnu.
Komisija je odlučila da je dopuštena izgradnja objekta džamije u suvremenom arhitektonskom izrazu uz upotrebu suvremenih materijala i metoda građenja. Iz Komisije tvrde da bi se džamija gradila u izvornom obliku bilo je potrebno predočiti valjanu dokumentaciju o prethodnom stanju.Komisija tvrdi kako ni od strane Općine Livno niti od Zavoda za zaštitu spomenika nije dobijena nikakva dokumentacija te vrste.
Iako u odluci ovog povjerenstva stoji da se zahtjeva vraćanje izvornog oblika spomenika ''u svim slučajevima objekata koji su srušeni tijekom rata u BiH i za koje postoji minimalna potrebna dokumentacija na osnovu koje je moguće provesti znanstveno utemeljenu metodu vraćanja objekta u stanje prije oštećenja ili razaranja'', upravo zbog nedostatka dokumentacije to pravilo ne vrijedi za Ćurčinicu.
Vezani članci