FOTO  Labudovi oplemenili grad u Hercegovini i oduševili posjetitelje

Z. Lojpur/Hercegovina.info
Vidi originalni članak

Krajem svibnja 2023. godine stanovnici Trebinja, točnije rijeke Trebišnjice postala su dva para labudova. Dva mužjaka i dvije ženke stigli su u Trebinje zahvaljujući donaciji beogradskog Zoološkog vrta, a na inicijativu Centra za održivi razvoj i ekologiju iz Trebinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon prikupljanja svih dozvola i obvezne karantene, ove lijepe ptice su uljepšale ne samo rijeku Trebišnjicu već i cijelo Trebinje, a na radost brojnih turista, ali i lokalaca.

Svega ovoga ne bi bilo bez Udruženja 'Centar za održivi razvoj i ekologiju', a Aleksandar Vukanović iz ovog udruženja govori za Hercegovina.info o samom dolasku labudova u grad na Trebišnjici.

‘‘Mi kao Udruženje 'Centar za održivi razvoj i ekologiju' brinemo o životinjama i imamo uvjete da možemo uvoziti ptice u BiH. Potrebna je međutim cijela procedura da dobijete potvrdu, suglasnost da se ove ptice mogu uvesti, prošlo je 13 mjeseci dok nismo dobili svu potrebnu dokumentaciju i papire, onda smo ispoštovali svu daljnju proceduru, ptice su morale biti u karanteni 2 mjeseca, za to vrijeme je izvršen veterinarski pregled, urađene su analize i kada je ustanovljeno da ispunjavaju sve uvjete pušteni su u prirodu i oni su ovdje već godinu dana. Labud je sigurno jedna od najljepših ptica, ako ne i životinja, tako da ih je uvijek lijepo vidjeti u prirodi i sigurno je da daju još jednu čar rijeci Trebišnjici i posjetitelji budu oduševljeni kad ih vide, nitko nije ravnodušan, kako Trebinjci, tako i turisti oduševe se s njima‘‘, kaže Vukanović.

Ono što je iznenadilo i samog Vukanovića je kratko razdoblje od dolaska labudova u Trebinje do dolaska prvih mladih labudova na svijet. Kako ranije ova dva para nisu dobivali mlade, a imajući u vidu da su labudovi poznati po tome što su cijeli život sa samo jednim partnerom, činjenica da su oba para nepunih godinu dana od dolaska u Trebišnjicu dobili po tri mlada labuda, nema sumnje da im Trebišnjica i Trebinje apsolutno gode, kaže Vukanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘‘Pošto su bila dva para, očekivali smo da će biti potomstvo, ali nismo očekivali da će oba para, s obzirom na to da se prije nisu legli, bila je neizvjesnost hoće li moći sami u prirodi i napraviti gnijezdo i sve, ali izgleda da su uvjeti bili fenomenalni i da su uspjeli. Na nama je da im zadržimo ove uvjete kakvi jesu, apeliramo i na naše sugrađane da vode računa o njima, nije ih potrebno dodatno hraniti, rijeka Trebišnjica je bogata biljnom hranom koja njima odgovara, tako da oni imaju sve uvjete, ali je samo problem da mi nekim svojim lošim ponašanjem djelovali na njih i da se ne osjete ugroženim jer za svaku životinju je broj jedan sigurnost, a onda hrana i ako nisu sigurno, tražit će neko bolje mjesto‘‘, rekao je Vukanović za naš portal.

Kako bi se labudovi i dalje osjećali sigurnim u Trebinju i na rijeci Trebišnjici, pored članova Udruženja 'Centar za održivi razvoj i ekologiju' računa o njima moraju povesti i građani Trebinja i savjesnim odnosom prema ovim vjerojatno i najljepšim pticama, kako bi labudovi i dalje krasili rijeku Trebišnjicu i njene obale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci