Hercegovinu će preplaviti val štrajkova
Naime, predstavnici SSS-a pozvali su jučer u Mostaru predsjednika Vlade HNŽ-a Denisa Lasića da sazove sjednicu Socijalno-ekonomskog vijeća HNŽ-a i to zbog, naveli su, katastrofalnog stanja u ovoj županiji. Predsjednik SSS-a HNŽ-a Husein Špago izjavio je kako sindikati kroz naredni mjesec namjeravaju održati masovne prosvjede ispred zgrade Vlade HNŽ-a ako s Vladom ne postignu dogovor o razvoju gospodarstva i poboljšanju životnog standarda u Županiji.
- Oni koji trebaju rješavati probleme u Županiji i za to primaju plaće, ne žele da razgovaraju s nama kako bismo zajednički krenuli u razvoj. Posljednjih pola godine nije održana niti jedna sjednica SEV-a HNŽ-a. Problemi se gomilaju, radnici i građani svakog dana žive sve teže, a ljudi koji sjede u vlasti ništa ne poduzimaju i ponašaju se kao da su Vlada i Skupština njihove privatne institucije, izjavio je Špago.
Nezadovoljstvo radom Vlade HNŽ-a iskazali su sindikati Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru. Kažu kako je Vlada nemarna prema ovoj visokoškolskoj ustanovi, te kako je na udaru budućnost Univerziteta. Predsjednik sindikalne organizacije Univerziteta Safet Isić izjavio je kako neuplaćivanjem proračunom zajamčenih sredstava, aktualna Vlada HNŽ-a nastavlja tradiciju prošle, te dodatno produbljuje ionako teške financijske probleme. Istaknuo je i kako su uposlenici Univerziteta posljednju plaću dobili u kolovozu prošle godine. Također, sindikati Univerziteta su pozvali studente i njihove roditelje da dignu glas protiv nekorektnog trošenja javnih sredstava za visoko obrazovanje i prebacivanja financiranja na njihova leđa. Tako je zbog nedostatka novca prošle godine školarina studentima Univerziteta povećana za 30 posto, a plaće radnicima smanjene za 22 posto.
Istovremeno, u ZHŽ-u traje borba prosvjetara i Vlade oko legalnosti štrajka u koji su prosvjetni djelatnici ove županije stupili još početkom siječnja. Naime, Općinski sud u Širokom Brijegu njihov štrajk je proglasio nelegalnim te je naložio prosvjetarima da se vrate na posao. Štrajk je nelegalan, utvrđeno je, jer su ga sindikati pokrenuli iako odluke zbog kojih su štrajkali još nisu stupile na snagu. Radi se, naravno, o namjeri Vlade ZHŽ-a da prosvjetarima, ali i ostalim korisnicima proračuna, smanji plaće za 10 posto. Sindikati su, pak, ignorirali presudu te je štrajk i dalje na snazi, no od jučer se redovito odvija i nastava. Sindikati su najavili kako će nastaviti sa štrajkom, a pravno mišljenje o njegovoj legalnosti potražit će kod više sudske instance.
Vlada ZHŽ-a, pored prosvjetara, namjerava za 10 posto smanjiti plaće i za ostalih 2.200 korisnika županijskoga proračuna. Ministar financija ZHŽ-a Radoslav Luburić izjavio je kako je osnovni razlog zbog kojeg je Vlada donijela privremene mjere štednje pad prihoda u 2012, u odnosu na 2011, u iznosu od 4 posto, iako je proračunom bio planiran porast prihoda za 10 posto.
I radnici Tvornice građevinskih armatura Stolac, skupa sa svojim kolegama koji su već dobili otkaz, jučer su najavili štrajk i moguće blokade prometnica. Od nadležnih institucija su zatražili i pokretanje revizije privatizacije te tvornice. Sindikati su istaknuli kako radnici u ovoj stolačkoj tvornici nemaju nikakva prava, da im zdravstveno osiguranje i ostali doprinosi nisu uplaćeni desetak godina te da je sadašnji vlasnik tvornice Ivica Žulj i njih i njihove obitelji faktički bacio na ulicu.
Oslobođenje
Vezani članci