Čapljina dobiva status grada
"Grad Čapljina definirao bi se kao jedinica lokalne samouprave koja je od posebnog povijesnog i kulturnog značaja. Grad Čapljina bio bi pravni slijednik Općine Čapljina i u cijelosti nastavio pravni kontinuitet i preuzeo prava i obveze Općine Čapljina sukladno Ustavu i zakonima", pojašnjeno je portalu.
Dalje su doznali da će se stupanjem na snagu odgovarajućeg zakona FBiH, kojim će se Općina Čapljina proglasiti gradom, uskladiti svi pravni akti Općina Čapljina s istim.
Odlukom će se zadužiti Općinski načelnik da ovu odluku s potrebnom dokumentacijom dostavi Vladi i Parlamentu FBiH radi donošenja odgovarajućeg zakona.
"Ministarstvo pravde FBiH provodi normativne aktivnosti u vezi proglašenja nekih Općina u status Grada. Donošenje Odluke Općinskog vijeća o pokretanju postupka za proglašenje Gradom predstavlja prvi korak u proceduri uspostave Grada Čapljine. Smisao Odluke je jasno izražena volja i stav Vijeća da se Općina proglasi Gradom, a time i temelj Vladi i Parlamentu FBiH za daljnje postupanje. Promjena statusa Općine u status Grada kao jedinicu lokalne samouprave, znači ojačati njen društveni, politički i gospodarski utjecaj", istaknuto je iz Općinskog vijeća Čapljina.
Člankom 5. Zakona o načelima lokalne samouprave u Federaciji BiH, definirano je kako je grad jedinica lokalne samouprave koja predstavlja urbanu, infrastrukturnu cjelinu povezanu svakodnevnim potrebama stanovništva.
Grad se, osim Ustavom, uspostavlja federalnim zakonom, temeljem sporazuma o udruživanju dviju ili više Općina, odnosno Odluke Općinskog vijeća Općine koja ispunjava propisane kriterije, a koja ima najmanje 30.000 stanovnika, odnosno u čijem gradskom središtu kao zaokruženom urbanom području živi najmanje 10.000 stanovnika. Uz to, gradom se može proglasiti općina od posebnog povijesnog i kulturnog značaja.
Iz Općine Čapljina smatraju kako je Čapljina urbanistička ljepotica na četiri rijeke, gdje se južno od središta grada Neretva sastaje sa pritokama Bregavom i Krupom sa lijeve strane, te Trebižatom s desne strane.
"Uz mnogobrojne prirodne ljepote i zemljopisni položaj, Općina Čapljina može se pohvaliti sa devet nacionalnih spomenika - Utvrđena kasnoantička vila Mogorjelo, Stari grad u Gabeli, Rimska vila u Višićima, Stari grad Počitelj, Most u Klepcima, Crkva preobraženja Hristovog u Klepcima, Pašića kula sa dvorima u Bivoljem Brdu, Crkva Uspenja Presvete Bogorodice u Gabeli, Rt kula, Kulina u Dračevu. Zbog svega navedenog mnogi s razlogom svrstavaju Općinu Čapljina među najznačajnija povijesna središta u BiH i regiji", ističu iz Općine Čapljina.
Vezani članci