Braniteljske zadruge iz Hercegovine potpisuju ugovore o suradnji s Podravkom

Vidi originalni članak

... je ušao u drugu fazu, a to je pregled površina na kojima bi trebale biti uzgajane potrebne sirovine, piše Večernji list BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, Podravka je ponudila braniteljskim zadrugama dugogodišnju suradnju, a sličan sustav primijenjen je već u Hrvatskoj.

Obilazak površina

- Stručnjaci iz Podravke obišli su površine od Ravnog do zapadne Hercegovine. Plan je s proizvodnjom krenuti u Hercegovini jer su tlo i klimatski uvjeti idealni za kulture voća i povrća koje su potrebne Podravci.

Pojedine braniteljske zadruge već su dogovorile uvjete po kojima će poslovati u idućim godinama i uskoro bi trebale potpisati ugovore. Drugi su još uvijek u fazi pregovora i za očekivati je kako će i oni naći zajednički interes s Podravkom te krenuti u proizvodnju potrebnog voća i povrća - rekli su sugovornici Večernjega lista koji sudjeluju u tom procesu.

Prostor za suradnju svakako postoji jer hrvatski gigant ima ogromne potrebe za svježim voćem i povrćem. Oko 24.000 tona povrća, tisuće tona voća te 30.000 tona pšenice Podravka otkupljuje na godišnjoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pšenica neće biti ponuđena za proizvodnju u Hercegovini, ali zato je sve ostalo stvar pregovora. Plan hrvatske tvrtke je do 2022. godine otkupljivati isključivo voće i povrće koje proizvode hrvatski proizvođači iz Hrvatske i BiH, a hoće li uspjeti u tome, uvelike ovisi i o spremnosti braniteljskih zadruga sudjelovati u cijelom procesu.

Pravljenje postrojenja

- Neće se samo proizvoditi voće i povrće nego će se praviti i određena postrojenja koja će prerađivati sirovinu do mjere da bi mogla biti sigurno prevezena u tvornice u Hrvatskoj. Naravno, to će se dogoditi ako u Hercegovini bude dovoljno sirovina za obradu - objašnjavaju naši sugovornici.

O toj priči će se vjerojatno čuti više tijekom Gospodarskoga sajma u Mostaru koji će se uskoro održati. Podravka je već ponudila i određene kreditne linije potencijalnim suradnicima koji imaju za cilj osiguranje vrhunskih uvjeta za uzgoj voća i povrća koje će ova tvrtka otkupljivati. Kroz projekte bi trebao biti zaposlen veći broj pripadnika braniteljske populacije, što je samo jedna od prednosti koje sa sobom nosi planirana suradnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Podravka želi da suradnja traje ne samo nekoliko godina nego sve dok Podravka postoji. Mi izvozimo svoje proizvode u 60 zemalja svijeta, nedostaju nam tisuće tona domaćeg voća i povrća koje koristimo kao sirovinu i više ih ne želimo uvoziti iz drugih zemalja, nego želimo da ih naši ljudi proizvode - jasno su rekli predstavnici hrvatske tvrtke tijekom prezentacije koja je održana u Mostaru sredinom siječnja ove godine.

Očekuje se kako će uskoro biti i službeno objavljeno s kim je sve Podravka potpisala ugovore na području Hercegovine, koliki bi obujam proizvodnje trebao biti u okviru ove suradnje te koliko godina će trajati planirana suradnja. U svakom slučaju, očekuju se dugogodišnji projekti.

Vezani članci